Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Żniwa jak dawniej w Starej Bordziłówce

Utworzono dnia 17.11.2022, 12:46

Ledwie słońce przekroczyło horyzont wśród pól dawał się słyszeć odgłos przepiórek witających wychodzących w pole żniwiarzy. Kto żyw śpieszył do żniw. Mężczyźni w skupieniu kładli kosą kolejne łany zbóż, które następnie kobiety wiązały w snopy i ustawiały w stygi.
Pracę przerywano jedynie w południe, by dać wypoczynek zmęczonym plecom i spożyć wspólny posiłek. Potem pracowano do wieczora. Taki obraz czasu żniwnego zachował się we wspomnieniach najstarszych. On właśnie został ożywiony podczas imprezy plenerowej, która odbyła się 7 sierpnia w Starej Bordziłówce. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Otwarta wieś” w Starej Bordziłówce, OSP Stara Bordziłówka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Leśnej Podlaskiej.
Podczas wydarzenia do Starej Bordziłówki zawitało wielu miłośników tradycji. Przyczyniła się do tego wspaniała, słoneczna pogoda, delikatny wiatr chłodzący upał i ciekawy program. Na zwiedzających czekało wiele atrakcji. Na polu odbywały się pokazy żniwne: przejście korowodu żniwnego, klepnie kosy, koszenie kosą, podbieranie zboża sierpem, tworzenie powrósła, wiązanie snopów i stygowanie, dożynkowe ciąganie gospodarza za nogi po rżysku oraz młócenie zboża cepem.
Wszyscy przyjrzeć się mogli jak wyglądało klepanie i ostrzenie kosy. Dla wielu z nich prezentacje stanowiły powrót do wspomnień z dzieciństwa i wakacji na wsi, dla innych natomiast część ożywionej opowieści o dawnej wsi. Nie powinien więc dziwić fakt, że nie brakowało chętnych by wziąć do ręki narzędzia żniwne i pracować przy żęciu, ustawianiu związanych zbóż, czy młóceniu.
Na najmłodszych uczestników czekały warsztaty wykonywania ozdób ze słomy i bibuły, można było podziwiać wykonane ze słomy pająki ludowe. Na koniec uczestnicy mogli skosztować prawdziwej kawy zbożowej i dawnego jadła przygotowanego przez działające na terenie gminy Leśna Podlaska Koła Gospodyń Wiejskich. A wszystko to działo się przy akompaniamencie mistrza Zdzisława Marczuka z Zespołem „Leśnianki”. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom w pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia. szczególne podziękowania należą się KGW m.im:
-SKGW Nosów
-Stowarzyszeniu "Otwarta Wieś" ze Starej Bordziłówki
-KGW Leśna Podlaska
-KGW Worgule
-KGW Zaberbecze
-KGW Witulin
-KGW Kol. Witulin

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny